קלאסי-קינן: שלומי קינן על יצירות המופת של המוסיקה הקלאסית

מן העולם החדש: דבוז'אק באמריקה

Episode Summary

אולי זה האירוע המכונן של תולדות המוזיקה האמריקאית: בואו של דבוז'אק לניו יורק במטרה "למצוא" את השפה המוזיקלית המאפיינת את העולם החדש. דבוז'אק, בכנות אופיינית, אכן מצא. לשיטתו, המוזיקה של השחורים, העבדים האפרו-אמריקאים, הגוספלים של עובדי המטעים- זו הזהות המוזיקלית של ארצות הברית. בדיעבד ברור לנו עד כמה הוא צדק: היום ברור שהמוזיקה ה"שחורה" כבשה את העולם; ג'אז, בלוז, רוקנרול, היפ-הופ, איש לא מטיל ספק בחשיבות ההשפעה של האפרו אמריקאים על סצינת המוזיקה הגלובלית. אבל בסוף המאה ה-19 זה ממש לא היה מובן מאיליו. להיפך, המסקנה של דבוז'אק על הזהות המוזיקלית של ארצות הברית הפתיעה רבים, וקוממה רבים. המניפסט ההומניסטי ע"פי אנטונין דבוז'אק- יהיה מענג.

Episode Notes

אולי זה האירוע המכונן של תולדות המוזיקה האמריקאית: בואו של דבוז'אק לניו יורק במטרה "למצוא" את השפה המוזיקלית המאפיינת את העולם החדש.  

דבוז'אק, בכנות אופיינית, אכן מצא. לשיטתו, המוזיקה של השחורים, העבדים האפרו-אמריקאים, הגוספלים של עובדי המטעים- זו הזהות המוזיקלית של ארצות הברית. בדיעבד ברור לנו עד כמה הוא צדק: היום ברור שהמוזיקה ה"שחורה" כבשה את העולם; ג'אז, בלוז, רוקנרול, היפ-הופ, איש לא מטיל ספק בחשיבות ההשפעה של האפרו אמריקאים על סצינת המוזיקה הגלובלית. אבל בסוף המאה ה-19 זה ממש לא היה מובן מאיליו. להיפך, המסקנה של דבוז'אק על הזהות המוזיקלית של ארצות הברית הפתיעה רבים, וקוממה רבים.

המניפסט ההומניסטי ע"פי אנטונין דבוז'אק- יהיה מענג.